Pielgrzymka do Libanu

2023-12-27

PIELGRZYMKA DO LIBANU ŚW. CHARBEL 04-12.09.2024 8 nocy 9 dn


Dzień 1    WARSZAWA – LIBAN  04.09.2024
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 19.30. Przelot bezpośredni na trasie Warszawa – Bejrut (godz. 23.15 – 03.45).
Dzień 2    BZOMMAR – BALAMAND – BATROUN  05.09.2024
Śniadanie,  Przejazd do Bzommar – Kaplica poświęcona św. Janowi Pawłowi II – jedyna na bliskim Wschodzie. Znajdują się tam relikwie Papieża oraz św. Libańskich. Zanotowano już kilka cudów uzdrowień dzięki modlitwie w tej kaplicy. Wyjazd do Balamand - od 1603r. miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzego. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy  klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie - historia klasztoru: około roku 503  dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Więc modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała  Matka Boża objawiła im się jak światło i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku.  Odwiedzimy  piękne miasto Batroun.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 3  MAGHDOUCHE  - TYR – SYDON  06.09.2024
Śniadanie, Wyjazd do Maghdouche - nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu.
Pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Sydon: zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Powrót  do hotelu na  kolację i nocleg.
Dzień 4    ANNAYA – JRABATA  - KFIFANE  07.09.2024
Śniadanie. ANNAYA św. Charbela w Libanie. Spędzimy je ze św. Charbelem w Annaya.
 Tego dnia będziemy poznawać także innych świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, który był wychowawcą i nauczycielem św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu, bł. Stefana Nehmé. Znajdują się one w miejscowości Kfifane. Program Rekolekcji: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie także z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 5    BEQAA KAFRA  (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA.  08.09.2024
Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią Św. Charbela. Bekaa Kafra to wioska Świętego, na wysokości 1500 m n.p.m.
Przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień 6    HARISSA  - JEITA – BYBLOS  09.09.2024
Śniadanie. Harissa -  bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich - miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka.
Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta (wstępna opłata) - Jeita Grotto, najdłuższa jaskinia na Bliskim Wschodzie, znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km (9,6 km). Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest  finalistą  w konkursie „ Nowych Siedem Cudów Świata.
Byblos - najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski.
Powrót do hotelu, kolacja i nocleg..
Dzień 7  ZAHLE – BAALBEK - KSARA 10.09.202
Śniadanie,  Msza. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Zwiedzanie  Baalbek - kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie) świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie….
Odwiedzimy  jaskinie ksara. Czas na degustację  win i zakupy.  Powrót  do hotelu na  kolację i nocleg, Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 8   BEJRUT – ANNAYA  11.09.2024
Śniadanie.,  Zwiedzanie Bejrutu – Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe.
ANNAYA Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego.  Przy grobie odbędzie się msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem.  Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 9    LIBAN – WARSZAWA  12.09.2024
Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski. Przelot bezpośredni na trasie Bejrut – Warszawa (godz. 04.45 – 07.30). Zakończenie pielgrzymki.
 Przedstawiony program jest programem ramowym i kolejność zwiedzania może ulec zmianie
25 OSOB CENNA 2550 PLN  (złotówka w Polsce) + 720$ (dolary w Liban po lądowania)
W cenę wliczone są:
 • 8  noclegi w hotelu 4*  2 os.
 • Transport komfortowym autokarem w Libanie 9 dni
 • Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania  i  kolacje.
 • Usługi przewodnika lokalnego j. Angielskie.
 • Codzienna Msza Św.
 • Bielały lotniczy.
 • Ubezpieczenia
 • Słuchawki
 • Wstępów  SJASKINIA JEITA - BYBLOS -  CEDRÓW LIBAŃSKICH – MUZEUM NARODOWE - TYR – SYDON.
W cenę nie wliczono:
 • Wydatków osobistych
 • Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie
 • Napojów do posiłków
 • Lunchy
 • Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej 60$