Historia parafii

Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego w Brodnicy . Ustanowiona została dekretem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego w Toruniu dnia 17 kwietnia w Wielki Czwartek Roku Pańskiego 2003. Dekret wszedł w życie z dniem 27 kwietnia 2003 roku w Uroczystość Miłosierdzia Bożego. Terytorium nowej parafii wydzielono z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Brodnicy oraz parafii pw. Świętego Jakuba Apostoła w Żmijewie. Proboszczem ustanowiony został ks. Wiesław Pacak. Pierwszą Msze Świętą 27 kwietnia na terenie wydzielonym pod budowę odprawił bp Edward Zielski. Natomiast 1 maja uroczystego poświecenia krzyża i placu  pod budowę świątyni dokonał bp Józef Szamocki. Tego dnia też parafię nawiedził obraz Jezusa Miłosiernego peregrynujący w Diecezji Toruńskiej. W dniach 21-24 lipiec 2003r. trwała pielgrzymka do Wilna, z której przywieziono kamień węgielny pod budowę kościoła pochodzący z domu, gdzie mieszkała św. Faustyna, i w którym objawił się Pan Jezus prosząc o namalowanie obrazu „ Jezu, ufam Tobie” . W Wilnie dokonano tez aktu zawierzenia parafii M.B. Ostrobramskiej- Królowej Miłosierdzia.  17  sierpnia odbył się Pierwszy Piknik Parafialny z koncertem pana Ryszarda Rynkowskiego a cały dochód z pikniku przeznaczony był na budowę kościoła. Prace budowlane rozpoczęto od pomiarów geodezyjnych 1 września , a następnego dnia rozpoczęto wykopy. W dniach od 2 do 10 listopada trwała Parafialna Pielgrzymka do Rzymu. 4 listopada Ojciec Święty Jan Paweł II pobłogosławił obraz Jezusa Miłosiernego. Pierwsza Msza Święta w pierwszej części kościoła została odprawiona 7 grudnia 2003 roku.

Wmurowania i poświęcenia kamienia węgielnego dokonał  ksiądz biskup Andrzej Suski 26 kwietnia 2004roku. Co roku odbywają się kolejne festyny parafialne, kolejne wielkie gwiazdy odwiedzają naszą parafię. Zawsze obecny wielki przyjaciel naszej parafii Ryszard Rynkowski, kolejno na festynach byli Eleni, Golec Orkiestra, Natalia Kukulska, zespół Gronicki, Krzysztof Krawczyk, Skaldowie. Dochód z festynów zawsze przeznaczony jest na budowę kościoła.

W 2007 roku została położona dachówka na cały kościół. Od 1 maja 2008 do września 2010 kładziona była przez artystów, panią Gizelę Klaryskę i pana Wojciecha Chwiałkowskiego , polichromia z sgraffito we wnętrzu kościoła. W lipcu 2008 rozpoczęto też budowę domu parafialnego.  Wielkim wydarzeniem była pasterka  25 XII 2008r. w pierwszej części kościoła, pierwszy raz udostępnionej wiernym tylko na ten dzień , po której pan Ryszard Rynkowski zaśpiewał kolędę.

Zakończenie prac związanych z polichromią w pierwszej części kościoła to listopad 2009 roku. Pierwsza Msza Święta w tej części kościoła 29 listopad 2009 roku, część w której do tej pory odbywały się Msze Święte została zamknięta i teraz tam będzie robiona polichromia.

Uroczyste otwarcie już całego kościoła miało miejsce 24 października 2010, było to wielkie święto dla naszej parafii. Licznie przybyli parafianie, goście,  władze miasta, szkoły ze sztandarami, bractwa kurkowe, ochotnicza straż pożarna. Zawieszono kolejne obrazy Św. Jana Pawła II , św. Faustyny.Kościół oraz dom Parafialny budowało PRZEDSIĘBIORSTWO BUDOWLANE   KOM-BUD   z BRODNICY. 26 maja 2013 r.Ks.Biskup Andrzej Suski dokonał konsekracji kościoła.